به این محتوا امتیاز دهید

داشتن یک خانه دغدغه بسیاری از مردم است. جهان در مواجهه با این نیاز، در صنعت ساختمان به دنبال اتخاذ فناوری‌های نوآورانه و روش‌های ساخت و سازی است که امکان کاهش هزینه‌ها، زمان و در عین حال تضمین کیفیت را فراهم می‌کند. در حال حاضر اجرای بیشتر سازه ساختمان‌ها بر اساس استفاده از بتن آرمه، سنگ است. در سال‌های اخیر روش ساخت فولاد سبک رو به رشد بوده است که معمولاً به سازه ال اف اس معروف است. اسکلت فولادی سبک، به دلیل سیستم سازنده آن امکان ساخت ساختمان‌هایی را می‌دهد که از نظر ایمنی و آسایش، خانه‌هایی با کیفیت بالا با استفاده از آخرین مهندسی دقیق می‌باشند.

روش تولید سازه ال اس اف

با توجه به تجربه سازنده، نوع ساختمان و استحکام لازم مورد نیاز، اساساً چهار روش ساخت فولاد سبک وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به شرح زیر تعریف کرد:

در روش اول، اعضای گسسته مانند ستون‌ها، دیوارها، تیرچه‌ها، مهاربندی‌ها، پوشش داخلی و سایر عناصر که به آن‌ها چسبانده شده است در محل مونتاژ می‌شوند. پروفایل‌ها معمولا با ابعاد دقیق و همچنین با سوراخ‌های باز برای عبور تاسیسات از کارخانه پیش برش شده و اتصالات در محل با استفاده از پیچ‌های مخصوص انجام می‌شود. ساخت المان معمولاً به کار زیادی در محل ساخت و ساز نیاز دارد، هنگامی که با ساخت و سازهای پیچیده تر سر و کار داریم که در آن پیش ساخته راه حل مناسبی نیست، این روش می‌تواند مفید باشد.

کارخانه تولید سازه ال اس اف با این روش مزیت‌های زیادی دارد مانند اینکه بستر هر گونه اصلاح وجود دارد، در محل نهایی سازه می‌توان از تحمل‌پذیری آن اطمینان حاصل کرد، تکنیک ساخت و ساز نسبتا ساده‌ای دارد، پیمانکار ملزم به داشتن کارخانه پیش ساخته مانند پانل سازی یا مدولار ندارد، مقادیر زیادی از عناصر سازه‌ای را می‌توان در بارهای منفرد جای داد و حمل کرد.

روش دوم ساخت پانل است. به منظور کاهش زمان ساخت در محل می‌توان از پانل های دیوار و کف و همچنین خرپاهای سقفی استفاده کرد. بنابراین در کارخانه پیش ساخته آماده شده و سپس در محل مونتاژ می‌شود. از آن‌جا که پانل‌ها در یک محیط کنترل شده و پیش ساخته تولید می‌شوند، دقت هندسی و قابلیت اطمینان افزایش می‌یابد. ساخت این عناصر در کارخانه همچنین باعث کاهش کاستی‌های احتمالی و دقت بیشتر در ساخت می‌شود. از مزایای اصلی این روش، سرعت نصب ساختمان، کنترل کیفیت در تولید، به حداقل رساندن هزینه‌ها است.

در ساخت و ساز مدولار، واحدهای پیش ساخته به صورت حجمی در کارخانه ساخته شده و در محل تحویل داده می‌شود. تمام تزئینات داخلی، وسایل و اتصالات به درستی نصب شده و کنار هم یا روی هم چیده می‌شوند و در واحدها قرار می‌گیرند تا به شکل نهایی مونتاژ شوند. این نوع ساخت و ساز به ویژه در مورد پروژه‌های انبوه محبوبیت زیادی پیدا کرده است و مزیت آن در مقیاس، کنترل کیفیت و ساخت و ساز سریع در محل است.

روش چهارم مورد استفاده در کارخانه تولید سازه ال اس اف مکمل روش‌های ساختمان‌سازی المنت یا پانل‌سازی است. در این روش ساخت یک طبقه سکو، دیوارها و کف‌ها به صورت متوالی در یک زمان انجام می‌شود و بارهای وارده از دیوارهای بالایی به طبقات دیوارهای پایینی منتقل می‌شود.

مزایای تولید سازه ال اس اف

اسکلت فلزی سبک تعدادی از مزایای عالی را برای پروژه‎های ساختمانی از همه نوع ارائه می‌دهد. اسکلت فلزی سبک چندین مزیت را، از مقرون به صرفه بودن تا تطبیق پذیری آن، برای ساختمان‌ها و شرکت‌های ساختمانی فراهم می‌کند. می‌توان از آن برای کاربردهای مختلف استفاده کرد و مزایای ساخت سریع، دوام و حتی یک روش ساخت سازگار با محیط زیست را ارائه می‌دهد. اسکلت فولادی سبک برای حمل و نقل به سایت‌های ساختمانی راحت‌تر است و می‌تواند یک انتخاب ایده‌آل برای پیش ساخته نیز باشد. به خواندن ادامه دهید تا در مورد مزایای اسکلت فلزی سبک در ساخت و ساز بیشتر بدانید.

مقرون به صرفه بودن، یافتن راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها در صنعت ساخت و ساز بسیار مهم است. راه حل‌های مقرون به صرفه باید کیفیت خوبی را ارائه دهند، حتی اگر به صرفه جویی در هزینه کمک کنند. ساخت قاب فولادی سبک برای این کار ایده‌آل است، مواد و روش ساخت مقرون به صرفه را ارائه می‌دهد و در عین حال اطمینان حاصل می‌کند که محصول نهایی از کیفیت عالی برخوردار است. کاهش زمان ساخت، استفاده از سازه‌های اسکلت فلزی را مقرون به صرفه‌تر می‌کند و راه‌های دیگری نیز برای صرفه‌جویی وجود دارد. دوام و این واقعیت که فولاد قابل بازیافت است هر دو به صرفه جویی بیشتر در بهای تمام شده کارخانه تولید سازه ال اس اف کمک می‌کنند.

زمان ساخت سریع، هنگام استفاده از قاب‌های فولادی سبک، ساخت را سریع‌تر امکان‌پذیر می‌کند. قطعات فولادی از پیش مهندسی شده ساخت ساختمان‌ها را آسان‌تر می‌کند و آماده استفاده در محل می‌شود. ساخت و ساز را می‌توان به طور قابل توجهی سرعت داد و حتی پروژه‌های بزرگ‌تر را می‌توان بسیار سریع‌تر در مقایسه با استفاده از مصالح سنتی و روش‌های ساخت و ساز تکمیل کرد. در واقع به برش و اندازه‌گیری دیکر نیازی نبوده زیرا تمامی قسمت‌های کار از قبل شکل گرفته و به همین زمان بیشتری خواهید داشت برای انجام سایر امور که نیاز به بررسی آن‌ها وجود دارد.

ماندگاری یکی دیگر از مزایای کارخانه تولید سازه ال اس اف است، دوام یکی دیگر از مزایای عالی ساخت قاب فولادی است. بدون شک فولاد یکی از فلزات بسیار مستحکم بوده و طول عمر بالایی خواهد داشت. علاوه بر این، با وجود دوام آن، بسیار سبک‌تر از چوب است. در واقع دوام و میزان ماندگاری بالای فولاد به این معنی بوده که در قیاس با سایر فلزات به مراقبت کمتری نیاز دارد. این امر سبب می‌شود تا میزان هزینه بسیار کمتری را برای افراد به همراه داشته باشد. جدا از این فولاد موجب می‌شود تا ساختمان شما در برابر حوادث ناگهانی نظیر زلزله، آتش‌سوزی و یا حتی بادهای شدید مقاوم بوده و دچار آسیب نشود. همچنین در برابر پوسیدگی و آفات مقاوم است و برای ساختمان‌های بادوام‌تر گزینه‌ای عالی است.

تطبیق پذیری، ساختار فولادی نیز تطبیق‌پذیری را ارائه می‌دهد. فولاد را می‌توان به هر شکلی قالب‌بندی کرد و به روش‌های مختلف در ساخت و ساز استفاده کرد. به دلیل دوام آن برای هر نوع ساختمانی مناسب است و می‌توان از آن برای ساخت هر چیزی از ساختمان‌های خانگی گرفته تا آشیانه‌های هوایی استفاده کرد.  یکی از کاربردهای اسکلت فولادی سبک و ساخت آن به جهت بکارگیری در ساختمان‌های صنعتی، تجاری و یا مسکونی می‌باشد.

دوستی با محیط زیست، ساختمان‌های اسکلت فلزی گزینه‌ای سازگار با محیط زیست هستند. فولاد بازیافتی‌ترین محصول جهان است و مصرف انرژی و انتشار CO2 در صنعت فولاد در چند دهه اخیر کاهش یافته است. ساختمان‌های فولادی نیز می‌توانند بهره‌وری انرژی عالی را ارائه دهند که این می‌تواند برای کارخانه تولید سازه ال اس اف بسیار افتخارآمیز باشد.

جمع‌بندی

استفاده از سازه‌های اسکلت فولادی سبک (LSF) در کارخانه تولید سازه ال اس اف به عنوان محصول انتخابی تولید خارج از محل، در مقایسه با سایر روش‌های ساخت و ساز و فن آوری‌های ساختمانی، مزایای زیادی دارد. LSF نسبت استحکام به وزن بالایی دارد و سیستم‌ها را به سبک‌ترین ماده برای یک قاب باربر تبدیل می‌کند و در عین حال ساختاری مقاوم را حفظ می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *