به این محتوا امتیاز دهید

 سازه‌های مختلف در ساختمان‌ها حکم استخوان‌بندی آن را دارند که باعث تعادل و دوام ساختمان می‌شوند. باتوجه‌به استفاده از ابزار و تجهیزات پیشرفته مختلف در ساخت‌وسازهای امروزی، سازه‌ها نیز متناسب با روش پیاده‌سازی و استفاده از مصالح دارای تفاوت‌های خاص خود در این زمینه هستند. انتخاب و استفاده از سازه‌های مختلف بسته به شرایط محیطی، اجرایی، فنی و… متفاوت خواهد بود. در واقع سازه‌ها در ساختمان‌ها حکم اسکلت بدن انسان را دارند که بقیه مصالح ساختمانی آنها را دربرگرفته و باعث دوام و استحکام آن می‌شود. در معماری و ساخت‌وسازهای امروزی سازه اولین بخش از بنای یک ساختمان محسوب می‌شود. به همین دلیل در گام نخست اقدام به طراحی و اجرای این بخش نموده و سپس بقیه قسمت‌های ساختمان اجرا خواهد شد. مقایسه سازه LSF با سایر سازه‌ها موضوع بحث ما در این مقاله است. پس در ادامه به شرح سازه‌های مختلف و مقایسه آن خواهیم پرداخت.

انواع سازه‌های مورداستفاده در معماری امروزی

 برای تفهیم بهتر مطالب و شناخت کافی قبل از پرداختن به مقایسه سازه ال‌اس‌‌اف با سایر سازه‌های ساختمانی بهتر است از انواع سازه‌های ساختمانی بر اساس مصالح مصرفی و روش پیاده‌سازی آن مطلع شوید:

سازه ساختمانی ICE

 این سازه که به‌عنوان قالب‌های عایق ماندگار شناخته می‌شود، در دسته سازه‌های بتنی قرار دارد. پلی‌استایرن منبسط شده، رابط‌های اتصال‌دهنده پلی‌استایرن دو طرف دیوار، میل‌گردهای افقی و عمودی و بتن اجزای تشکیل‌دهنده این سازه هستند. روش پیاده‌سازی این سازه بر اساس شکل عایق و قالب به سه روش صورت می‌گیرد:

    سیستم تخت یا مسطح

      سیستم‌های شبکه‌ای پیوسته

      سیستم شبکه منقطع حفره‌ای

 با به‌کارگیری این سازه در ساختمان، پروژه ساخت‌وساز با سرعت بالا، کاهش هزینه انرژی، عدم نیاز به نیروی کار ماهر، عدم نیاز به ساخت اسکلت و با استحکام و مقاومت در برابر عوامل طبیعی مثل زلزله انجام می‌شود.

سازه ساختمانی LSF

 این سازه فولادی با قاب سبک به‌صورت پیش‌ساخته در کارخانه‌ها ساخته و سپس به محل نصب ارسال می‌شود. کار اتصال اجزا و پیاده‌کردن این نوع سازه بر اساس نقشه از پیش مشخص شده انجام می‌شود. استفاده از ورق‌های فولادی با ضخامت کم و پوشش گالوانیزه در ساخت این سازه باعث افزایش مقاومت آن در برابر زلزله می‌شود. کار نصب و اتصال این نوع سازه با استفاده از پیچ، مهره و جوش انجام شده که در انتها این دیوارها را می‌توان با استفاده از مصالح ساختمانی مختلف پر نمود.

ورق‌های فولادی سرد نورد شده، صفحات تخته گچی در قالب پوشش و لایه‌های عایق حرارتی و صوتی اجزای مختلف تشکیل‌دهنده این سازه هستند. کار نصب این سازه بعد از اجرای پی و فونداسیون ساختمان انجام شده و به ترتیب سقف و پوشش داخلی و خارجی بر روی آن اعمال می‌شود. وزن بسیار پایین، نصب و اجرای ساده، کیفیت بالا و یکنواخت، مقاومت و سختی بالا، قابلیت اجرای سازه در هر شرایط آب‌وهوایی، عمر بسیار بالا، مقاوم در برابر حرارت و قابلیت بازیافت مصالح از جمله ویژگی‌ها و آپشن‌هایی است که با به‌کارگیری این سازه در ساختمان حاصل می‌شود. اطلاع از این آپشن‌ها و ویژگی‌ها باعث بررسی و مقایسه سازه LSF با سایر سازه‌ها خواهد شد.

سازه ساختمانی پانلی

 قالب کلی در این سازه استفاده از دیوار باربر نیمه پیش‌ساخته به‌جای تیر و ستون است. همان‌طور که متوجه شدید قطعات این نوع سازه از پیش ساخته و تنها برای نصب به محل انتقال داده می‌شود. باتوجه‌به سیستم یکپارچه دیوارها و سقف توزیع بار در آن به‌صورت یکنواخت و همگن انجام شده که باعث مقاومت این سبک سازه در برابر نیروهای خارجی مثل زلزله است. دولایه شبکه فلزی مش، یک‌لایه فوم پلی‌استایرن و مفتول جانبی اجزای تشکیل‌دهنده این سازه پانلی هستند. ضخامت کم دیوارهای بیرونی، سرعت بالای نصب، مقاوم در برابر حمل‌ونقل، مقاومت بالا در برابر نیروهای خارجی، وزن کم ساختمان، عدم نیاز به گچ‌وخاک، زمان کوتاه اجرا، عایق مناسب حرارتی، رطوبت و صدا از جمله ویژگی‌های استفاده از این نوع سازه در ساخت‌وسازها به شمار می‌رود.

سازه ساختمانی پیش‌تنیده

 این سازه بتنی که از قبل در کارخانه‌ها ساخته و به محل ساخت‌وساز منتقل می‌شود، از رشته‌های پیش‌تنیده به شکلی که در نقشه ساختمان مشخص شده نصب شده و سپس عملیات بتن‌ریزی آن انجام می‌شود. این نوع سازه که در دو نوع آزاد و چسبیده تولید می‌شود، دارای اجزای مختلف بتن پیش ساخته، مجاری محافظ، پوشش‌های ضدخوردگی یا دوغاب و رشته یا میل‌گردهای فولادی ضدزنگ است.

سازه ساختمانی فضا کار یا فضایی

 ساختار این نوع سازه یک سیستم خرپای سه‌بعدی است که ازهرجهت دهانه‌های آن گسترش پیدا کرده و اجزای آن تحت کشش و فشار قرار می‌گیرد. گره‌ها، پروفیل و تکیه‌گاه به‌عنوان اعضای بدنه اجزای تشکیل‌دهنده این سازه به شمار رفته که در ساخت‌وسازهایی که نیازمند استفاده از ستون نیستند، به کار گرفته می‌شود. با کاربرد این سازه باعث کاهش زمان ساخت، عبور تأسیسات از داخل سازه اجرا شده، وزن کم، ایمنی بالا، مقاومت در برابر حوادث و قابلیت باز و بسته‌شدن مجدد سازه برخوردار خواهید بودید.

مقایسه سازه LSF با سایر سازه‌ها

مقایسه سازه LSF با سایر سازه‌ها به طور کلی

 بعد از مطالعه بخش‌های قبل مقاله با انواع سازه‌های به‌کاررفته در ساختمان‌ها و ساخت‌وسازهای امروزی آشنا شدید. بیشترین سازه‌هایی که در ساختمان‌ها به کار می‌روند یا از جنس فولاد و یا بتن هستند که هر دو از مقاومت مناسبی برخوردارند. در ادامه به مقایسه سازه  LSF  با سایر سازه‌ها خواهیم پرداخت:

·      به دلیل شکل‌پذیری بالای بتن تازه، امکان طراحی سازه‌های بتنی با مقاطع متنوع وجود دارد.

·      سازه‌های ال اس اف در برابر شوک حرارتی مقاومت بالایی دارند.

·      سازه‌های بتنی در شرایط آب‌وهوایی مختلف مقاوم بوده و در صورت اجرای صحیح پوشش بتن، با وجود رطوبت در سطح بالا هیچ‌گونه آسیبی به سازه دارد نخواهد شد.

·      سازه‌های بتنی بعد از رسیدن به مقاومت نهایی در مقایسه با سازه‌های فلزی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند.

·      عمر سازه‌های بتنی باتوجه‌به مقاومت بالا در شرایط بد جوی در مقایسه با سازه‌های فلزی بیشتر است.

·      ازآنجاکه سازه‌های بتنی با اتصال تیر و بدنه سقف با هم مچ می‌شوند، گزینه مناسب‌تری به نسبت سازه‌های فلزی هستند.

·      سازه‌های بتنی به نسبت سازه‌های فلزی زمان طولانی‌تری را برای نصب نیاز دارند.

·      باتوجه‌به مونتاژ و آماده‌سازی سازه‌های فلزی در مقایسه با سازه‌های بتنی با سرعت عمل بالاتری همراه است.

·      به دلیل همسان بودن جنس تیر، ستون و بادبند در سازه‌های فلزی محاسبات این سازه به نسبت نوع بتنی واقعی و قابل‌اطمینان‌تر خواهد بود.

·      یکی از نکات مهم در مقایسه سازه LSF  با سایر سازه‌ها هزینه‌بربودن آن در همان ابتدای کار است. چرا که با به‌کارگیری این سازه باید تمام اسکلت به‌صورت یکجا آماده و سپس به محل موردنظر منتقل شود.

·      مقاومت کمتر سازه‌های فلزی در مقابل زلزله به نسبت سازه‌های بتنی

·      به دلیل اکسیدشدن سازه‌های فلزی طول عمر این سازه به نسبت نوع بتن کمتر است

و…

کلام پایانی

 استفاده از سازه‌های مختلف در ساختمان‌ها باعث سهولت، ایمنی و سرعت عمل در فرایند ساخت‌وسازها شده است. با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف در این زمینه و به‌کارگیری مصالح مطابق با آن در ساخت‌وسازها، باعث مقاومت بالای ساختمان‌ها در برابر بسیاری از عوامل مخرب مثل رطوبت، آتش‌سوزی، زلزله و… هستیم. امروزه از سازه‌های مختلفی در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این سازه‌ها که حکم اسکلت در بدن انسان را دارند، با استفاده از مصالح مختلف تکمیل و پوشش داده می‌شود. یکی از نکاتی که در مقایسه سازه LSF با سایر سازه‌ها می‌توان به آن اشاره کرد، جنس به‌کاررفته در آن است. سازه‌های ال اس اف در دسته سازه‌های فولادی قرار دارند که به نسبت سازه‌های دیگر که از جنس بتن هستند، مقاومت کمتری در مقابل عوامل خارجی دارند. این بدین معناست که در مواجهه با رطوبت، حرارت، آتش‌سوزی و زلزله سازه‌های ال اس اف مقاومت کمتری به نسبت سازه‌های بتنی دارند.

روابط عمومی فامکو سازهمشاهده نوشته ها

Avatar for روابط عمومی فامکو سازه

من یک مهندس معمار هستم که تقریبا 20 ساله در حوزه ساخت و ساز سازه های تجاری و مسکونی فعالیت میکنم. خوشحال میشم با همکاری هم ایران عزیز را آباد کنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *