به این محتوا امتیاز دهید

یکی از سازه‌هایی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است و با توجه به اصول استاندارد و مصالح با کیفیت ساخته می‌شود سازه‌های ال اس اف می‌باشند. این سازه‌ها سیستم‌های پیش ساخته‌ای هستند که در ساخت هر کدام از آنها از مقاطع فولادی جدار نازک به کار رفته است. این مقاطع فولادی دارای ضخامت کم هستند و ورق‌های گالوانیزه می‌باشند که در برابر خوردگی و زنگ زدگی کاملاً مقاومند. ورقه‌های فولادی که در این سازه‌ها استفاده می‌شوند به کمک برخی از دستگاه‌های خاص تولید شده‌اند و یکی از خصوصیات آنها این است که دارای ابعاد متفاوتی هستند. این سازه شامل چهارچوب، اسکلت اصلی و سقف است. در همه این لایه‌ها از عایق‌های حرارتی و صوتی، ورق‌های فولادی سرد نور شده و صفحه‌های تخته گچی استفاده می‌کنند. سقف سازه lsf به دو صورت مسطح و شیبدار قابل احداث است که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

سقف شیبدار ال اس اف

شیبدار: نمونه سقف شیبدار بر اساس نرم‌افزار طراحی سازه تمامی بارهای ثقلیه و وارد بر روی بام به صورت خطی دیده می‌شود. منظور از بارهای ثقلی وارده برف، بار وسایل و متعلقات خرپا می‌باشد. بر اساس درصد شیب و نوع شیب‌بندی دلخواه و فاصله راس خرپا تولید سپس برای اجرا به محل پروژه برده می‌شوند و با کمک اتصالات و الزامات خاص به اسکلت سازه متصل می‌گردند. خرپایی که در نوع سقف شیبدار استفاده می‌شود از جنس فولاد سرد نور شده با سوراخ‌هایی برای اتصال به یکدیگر هستند. جنس پیچ‌هایی که در آن استفاده می‌شود سرمته بالدار و غیر قابل برگشت است.

سقف سازه lsf

پوشش سقف سازه lsf

برای پوشش سقف سازه‌ lsf از دو روش استفاده می‌شود. همانطور که گفتیم سقف‌ها شیبدار و مسطح هستند. در روش اول یعنی نوع سقف شیبدار از مواد و متریال‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. به دلیل شیب‌بندی و عایق‌بندی مناسبی که دارد در برابر بارش باران، برف و رطوبت کاملاً مقاوم است. روش دوم مربوط به سقف‌های مسطح و صاف می‌باشد که در صورت استفاده از پشت بام انتخاب می‌شوند. از این روش برای پوشش سقف استفاده می‌کنند و ابتدا تخته‌های سه لا osb را نصب می‌کنند. بعد از ملات مخصوص که برای شیب‌بندی و پوشش آماده شده است بر روی تخته می‌گذارند و در مرحله آخر نوبت به ایزوگام بندی می‌رسد. در صورت استفاده زیاد از سقف، مرحله ملات و شیب‌بندی به همراه ایزوگام حذف می‌شود و به جای آن از تخته سلاح ورق‌های سینوسی استفاده می‌کنند. بر روی آنها مش‌بندی اعمال می‌شود. لایه بتن به ضخامت ۵ سانتی‌متر روی دو لایه قبلی قرار گرفته سپس با ملات مناسب، ایزوگام شیب‌بندی مناسب انجام می‌گیرد.

سخن پایانی

برای اجرای سقف سازه lsf روش‌های گوناگونی هست. دو تا از متداول‌ترین آنها شامل خرپاهای سقفی است. در روش اول از خرپاهای فلزی استفاده می‌کنند تا دهانه را پوشش دهند. همچنین روی خر پاها از مصالح پوششی مانند تخته گچی یا osp استفاده می‌کنند. سپس سقف کاذب برای ایجاد پوشش نهایی بر روی تاسیسات قرار می‌گیرد. به طور کلی انتخاب روش مناسب باید با نظر مهندس صورت بگیرد. به طور کلی نوع سقف با توجه به منطقه جغرافیایی و آب و هوا مشخص خواهد شد و ناگفته نماند به طور معمول پوشش این سقف‌ها پنل‌های گچی چوبی هستند. می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در مجموعه فامکو تماس بگیرید. سیستم سقف سازه‌های ال اس ال شامل تیرچه ترک پیرامونی سخت کننده‌های انواع پوشش از جمله صفحات سازه چوبی و فولادی هستند. همچنین استفاده از سقف‌های مرکب، بتن و فولادی نیز باید با توجه به رعایت ضوابط صورت بگیرد.

روابط عمومی فامکو سازهمشاهده نوشته ها

Avatar for روابط عمومی فامکو سازه

من یک مهندس معمار هستم که تقریبا 20 ساله در حوزه ساخت و ساز سازه های تجاری و مسکونی فعالیت میکنم. خوشحال میشم با همکاری هم ایران عزیز را آباد کنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *